Jste šílená? Hledat práci, když máte děti?

25. 08. 2012 23:50:00
Žena středního věku s dětmi nemá v práci co dělat. Je neschopná, dejme šanci mladým a nadějným! A když už někde pracujete, nejste nic než otrok, nula, na kterou je třeba jenom řvát a nutit ji sedět v práci do pozdního večera... Je vám to povědomé? Tak upřímnou soustrast. Pokud kroutíte hlavou, buďte rádi, že nemusíte hledat práci.

Před pár dny jsem se po dlouhé době sešel s bývalou kolegyní. Říkejme jí pracovně Eva. Šikovná holka, jen o něco mladší, než já. Čili z pohledu moderní personalistiky prakticky nezaměstnatelná. Tím spíš, že má děti.

Snažím se ji povzbuzovat. Vím, že to dneska není snadné, ale přesto věřím, že když se člověk snaží, nakonec práci sežene. Když mi ale napsala mailem svoje zážitky z posledního pohovoru, skoro se mi chce říct, že může být jedině ráda, že ji nevzali. Ostatně – posuďte sami:

Tak jsem včera byla na druhém kole pohovoru ve vzdělávací agentuře. Ředitelka si tam vzala všechny své podřízené a řekla jim, ať se mě ptají na co chtějí.

První dotaz: Máte děti a musíte se o ně starat? Jaký k nim máte vztah? Další dotazy typu, to si myslíte, že jako matka můžete pracovat na asistenstké pozici pro naši firmu a bude jezdit včas do práce? Pak další "kolega" se ptal na znalosti počítače typu, co znamená uživatelská znalost, umíte ve Wordu a Excelu? Tak jsem mu vysvětlila, že mám mezinárodní certifikát ECDL a zjistila jsem, že ten důležitý nafoukaný inteligent ani nevěděl, co to je.

Ředitelka celou dobu mlčela, dokonce oni na ni byli i dost drzí, třeba na ni vystartovali, že ona nikdy nechodí včas do práce, tak nemůže vědět, jaká je doprava atd. No, zírala jsem!!! Další asi dvacetiletá dáma mi řekla, že zadává úkoly formou, že na každého křičí, prostě se všichni ke mě chovali jako k naprosto bezcenné osobě, která by nic nezvládla a hlavně má děti, což brali všichni jako největší problém.

Takže, jestli ještě někde se mě na tohle budou ptát, už asi budu muset odpovídat jinak než doteďka, že všude říkám, že už jsou soběstačné a hlídání mám. Mít děti přece není důvod špatně pracovat! Hlavně se na to ptát nemají a aby to řešili půl hodiny jako velký problém a pak, že bych včas nejezdila do práce a ponižovali přede mnou ředitelku, to byla docela síla!

Pak mi ještě řekli, že paní ředitelka by mě nedávala úkoly, ale oni a všichni najednou a chtějí je mít vždy okamžitě vyřešené, jinak jsou zvyklí, aby tam asistentka byla klidně do 21 hodin večer, než to všechno udělá. Že je to hodně rozsáhlá agenda a musela bych si ji rozvrhnout tak, abych to zvládala. To se jim vzhledem k dětem a tomu, že bych jezdila pozdě! do práce prý vůbec nezdá. No, nemám k tomu víc slov. Dokonce Adam, když jsem mu to líčila, byl v šoku, že s tímhle se ještě nesetkal. Už jsem fakt hodně unavená.

Vůbec se jí nedivím. Nejraději bych tady zveřejnil, o jakou jde firmu. Ale ruku na srdce, dost podobně to vypadá v mnoha dalších českých firmách, a lhostejno, jestli malých lokálních, nebo velkých globálních.

Nepřípustné otázky na děti mi připadají jak z jiného světa. Jiná přítelkyně, která sama pracuje jako personální šéfka, mi vykládala před pár dny o zkušenostech na západ od nás: její kolega jí říkal, že si v podstatě ani netroufne po telefonu se uchazeče zeptat, jakého je pohlaví.

Firma, kam chtěla Eva nastoupit, doufám brzo zkrachuje. Jak může takový podnik být úspěšným dodavatelem vzdělávacích programů? Hloupý personál a slabá ředitelka, ideální kombinace! Nejspíš tam pracují samé staré panny, které jak jen slyší slovo dítě, dostanou osypky.

Pokud byste věděli o volném místu asistentky a hledali na ni opravdu spolehlivou a pracovitou paní, neváhejte a napište mi, rád vám jednu takovou doporučím.

Poznámka autora: Příběh je pravdivý, jen jsem skutečné osoby nahradil jmény Eva a Adam.

Autor: Zdeněk Fekar | sobota 25.8.2012 23:50 | karma článku: 27.66 | přečteno: 2770x

Další články blogera

Zdeněk Fekar

Volím Václava Havla. Tedy Michala Horáčka

Naše země nevzkvétá. Kdyby jen to. Ona přímo hnije. Od posledních prezidentských voleb fialový hnus prosakuje z Hradu celou společností, nejnověji zasáhl vládní budovy. Nejvyšší čas vyndat klíče, vyrazit do ulic a zvonit. Končíme!

7.1.2018 v 16:19 | Karma článku: 21.76 | Přečteno: 975 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Luboš Smrčka

Luddité, vzor CZ2019

Politické strany mívají občas podivuhodné nápady a v oblasti ekonomické to bývá taková trochu lidová umělecká tvořivost. Ta mívá smutnou vlastnost. Nejvíc potěší autory, nejméně ty, kteří se na to z nějakých důvodů musejí koukat.

21.10.2019 v 8:23 | Karma článku: 5.59 | Přečteno: 127 | Diskuse

Tomáš Marek

Malá velká Čína v Praze

Není to tak dlouho, co mediálně známý český ekonom Lukáš Kovanda spočítal, že rozepře mezi Pekingem a Prahou budou stát Českou republiku 23 miliard. Já tedy tvrdím, že tyto rozepře nebudou naši zemi stát ani korunu.

21.10.2019 v 7:59 | Karma článku: 13.36 | Přečteno: 246 | Diskuse

Jan Hevessy

Stavitelé chrámů – japonská rodinná pohádka trvala 1428 let a desítky generací

Pokud chcete rodinnou firmu provozovat téměř 15 století, vyberte si stabilní odvětví, nebojte se mísit tradici s modernitou a na výzvy doby reagujte uvážlivě.

18.10.2019 v 13:40 | Karma článku: 16.22 | Přečteno: 327 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Kde asi soudruzi dělají s eurem chybu?

V posledních dnech jsem si mnohokrát vzpomněla na okřídlenou hlášku: Kde asi soudruzi udělali chybu? To když hned z několika různých pikantních míst přišla kritika hospodářské politiky eurozóny.

18.10.2019 v 8:00 | Karma článku: 47.86 | Přečteno: 16867 | Diskuse

Richard Neugebauer

Sešívaní bez peněz?!?

Stojí dráždění čínského draka za riziko, že Slavie bude bez peněz? Stojí ta jedna věta ve smlouvě za takovou peněžní ztrátu? Je management Slavie zrádcem evropských hodnot, nebo se chová realisticky a patří k mainstreamu?

13.10.2019 v 17:07 | Karma článku: 13.92 | Přečteno: 671 | Diskuse
Počet článků 78 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2423

Profesí marketér, věčně student, hrdý Evropan... V současnosti se snažím držet kurz jako „kormidelník“ v marketingové flotile e.vox. Cokoli jsem dělal, to jsem byl rád: Pracoval jsem například za pultem jako prodavač, den co den počítal hodnotu portfolia investičních fondů či jako ekonomický novinář. Na iDnes jsem se přestěhoval z blogosféry Respektu. Miluju Londýn, Star Trek a earl grey. Najdete mě i na twitteru: @jackal007.

Najdete na iDNES.cz