Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Jste šílená? Hledat práci, když máte děti?

25. 08. 2012 23:50:00
Žena středního věku s dětmi nemá v práci co dělat. Je neschopná, dejme šanci mladým a nadějným! A když už někde pracujete, nejste nic než otrok, nula, na kterou je třeba jenom řvát a nutit ji sedět v práci do pozdního večera... Je vám to povědomé? Tak upřímnou soustrast. Pokud kroutíte hlavou, buďte rádi, že nemusíte hledat práci.

Před pár dny jsem se po dlouhé době sešel s bývalou kolegyní. Říkejme jí pracovně Eva. Šikovná holka, jen o něco mladší, než já. Čili z pohledu moderní personalistiky prakticky nezaměstnatelná. Tím spíš, že má děti.

Snažím se ji povzbuzovat. Vím, že to dneska není snadné, ale přesto věřím, že když se člověk snaží, nakonec práci sežene. Když mi ale napsala mailem svoje zážitky z posledního pohovoru, skoro se mi chce říct, že může být jedině ráda, že ji nevzali. Ostatně – posuďte sami:

Tak jsem včera byla na druhém kole pohovoru ve vzdělávací agentuře. Ředitelka si tam vzala všechny své podřízené a řekla jim, ať se mě ptají na co chtějí.

První dotaz: Máte děti a musíte se o ně starat? Jaký k nim máte vztah? Další dotazy typu, to si myslíte, že jako matka můžete pracovat na asistenstké pozici pro naši firmu a bude jezdit včas do práce? Pak další "kolega" se ptal na znalosti počítače typu, co znamená uživatelská znalost, umíte ve Wordu a Excelu? Tak jsem mu vysvětlila, že mám mezinárodní certifikát ECDL a zjistila jsem, že ten důležitý nafoukaný inteligent ani nevěděl, co to je.

Ředitelka celou dobu mlčela, dokonce oni na ni byli i dost drzí, třeba na ni vystartovali, že ona nikdy nechodí včas do práce, tak nemůže vědět, jaká je doprava atd. No, zírala jsem!!! Další asi dvacetiletá dáma mi řekla, že zadává úkoly formou, že na každého křičí, prostě se všichni ke mě chovali jako k naprosto bezcenné osobě, která by nic nezvládla a hlavně má děti, což brali všichni jako největší problém.

Takže, jestli ještě někde se mě na tohle budou ptát, už asi budu muset odpovídat jinak než doteďka, že všude říkám, že už jsou soběstačné a hlídání mám. Mít děti přece není důvod špatně pracovat! Hlavně se na to ptát nemají a aby to řešili půl hodiny jako velký problém a pak, že bych včas nejezdila do práce a ponižovali přede mnou ředitelku, to byla docela síla!

Pak mi ještě řekli, že paní ředitelka by mě nedávala úkoly, ale oni a všichni najednou a chtějí je mít vždy okamžitě vyřešené, jinak jsou zvyklí, aby tam asistentka byla klidně do 21 hodin večer, než to všechno udělá. Že je to hodně rozsáhlá agenda a musela bych si ji rozvrhnout tak, abych to zvládala. To se jim vzhledem k dětem a tomu, že bych jezdila pozdě! do práce prý vůbec nezdá. No, nemám k tomu víc slov. Dokonce Adam, když jsem mu to líčila, byl v šoku, že s tímhle se ještě nesetkal. Už jsem fakt hodně unavená.

Vůbec se jí nedivím. Nejraději bych tady zveřejnil, o jakou jde firmu. Ale ruku na srdce, dost podobně to vypadá v mnoha dalších českých firmách, a lhostejno, jestli malých lokálních, nebo velkých globálních.

Nepřípustné otázky na děti mi připadají jak z jiného světa. Jiná přítelkyně, která sama pracuje jako personální šéfka, mi vykládala před pár dny o zkušenostech na západ od nás: její kolega jí říkal, že si v podstatě ani netroufne po telefonu se uchazeče zeptat, jakého je pohlaví.

Firma, kam chtěla Eva nastoupit, doufám brzo zkrachuje. Jak může takový podnik být úspěšným dodavatelem vzdělávacích programů? Hloupý personál a slabá ředitelka, ideální kombinace! Nejspíš tam pracují samé staré panny, které jak jen slyší slovo dítě, dostanou osypky.

Pokud byste věděli o volném místu asistentky a hledali na ni opravdu spolehlivou a pracovitou paní, neváhejte a napište mi, rád vám jednu takovou doporučím.

Poznámka autora: Příběh je pravdivý, jen jsem skutečné osoby nahradil jmény Eva a Adam.

Autor: Zdeněk Fekar | sobota 25.8.2012 23:50 | karma článku: 27.66 | přečteno: 2783x

Další články blogera

Zdeněk Fekar

Česká televize rozděluje společnost

Nic nového pod sluncem. Sedmnáctý listopad zase ukázal rozdíl mezi profesionální novinařinou a „veřejnoprávní“ propagandou vysílanou z Kavčích hor. Vláda má přitom velký problém, před kterým by neměla zavírat oči.

19.11.2022 v 23:54 | Karma článku: 33.91 | Přečteno: 966 | Diskuse

Zdeněk Fekar

Komerční banka digitalizuje jenom na papíře

Digitalizace všeho je teď jasný trend. Dobrý trend. Sám už všechno, co jde, zařizuju online. Proto mě docela pobavila nedávná zkušenost, jak třetí největší banka u nás postupuje při zrušení účtu založeného online.

2.9.2022 v 17:24 | Karma článku: 14.86 | Přečteno: 884 | Diskuse

Zdeněk Fekar

Bylo vypálení Lidic stejně správné jako zrušení víz pro Rusy?

Postsovětské země Evropské unie volají po zákazu vydávání víz Rusům. Všem Rusům. Všichni do jednoho patří k jedné zdi, tedy pardon, stejnou měrou odpovídají za válku proti Ukrajině. Princip kolektivní viny je zpátky!

14.8.2022 v 21:05 | Karma článku: 25.07 | Přečteno: 731 | Diskuse

Zdeněk Fekar

Petr Fiala jako premiér končí

Stačí sledovat jeho kroky a je to jasné. Premiér Petr Fiala už nechce být předsedou vlády. Jenom zatím nenašel odvahu veřejně to říct.

2.8.2022 v 16:55 | Karma článku: 38.09 | Přečteno: 2143 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Souhrn ekonomických událostí z 13. týdne

Americká centrální banka na rozdíl od té evropské zpomaluje při zvedání úrokových sazeb. Je opravud evropský bankovní trh odolnější než ten americký?

27.3.2023 v 23:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Ladislav Dvořák

Boj o důchody – prohra pro všechny

Vláda se rozhodla dosáhnout nápravy státních financí prostřednictvím změny zákonné valorizace důchodů, a tím snížení životní úrovně důchodců. Důchodci prý stejně volí populisty, takže žádná škoda. Alespoň tak to ve zkratce vypadá.

24.3.2023 v 8:16 | Karma článku: 42.02 | Přečteno: 4300 | Diskuse

Tomáš Flaška

Takhle ty důchody nevyřešíme

Už asi 30 let přešlapujeme na místě. O důchodové reformě se mluví, diskutuje, ale skutek utek. A teď už se státní finance, a tím i důchodový systém, řítí do kytiček tempem přímo raketovým. Kdo za to může?

23.3.2023 v 14:23 | Karma článku: 27.71 | Přečteno: 814 | Diskuse

Eva Kislingerová

Empiricky potvrzeno: Regulace inflaci nezastaví

Už je na čase, aby se mnozí „inovátoři“ omluvili klasickým ekonomům a na základě zcela zdrcujících důkazů, které poskytuje realita, uznali: Mýlili jsme se, inflace je skutečně funkcí měnové zásoby a nelze ji srazit regulacemi.

23.3.2023 v 12:38 | Karma článku: 20.44 | Přečteno: 457 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Buď inflace, nebo banky

Podle posledních dat se důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v březnu výrazně zhoršila. Uvedl to německý hospodářský institut ZEW.

22.3.2023 v 8:24 | Karma článku: 44.17 | Přečteno: 10219 | Diskuse
Počet článků 88 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2334

Profesí marketér, věčně student, hrdý Evropan... V současnosti se snažím držet kurz jako „kormidelník“ v marketingové flotile e.vox. Cokoli jsem dělal, to jsem byl rád: Pracoval jsem například za pultem jako prodavač, den co den počítal hodnotu portfolia investičních fondů či jako ekonomický novinář. Na iDnes jsem se přestěhoval z blogosféry Respektu. Miluju Londýn, Star Trek a earl grey. Najdete mě i na twitteru: @jackal007.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...