Terezínské utrpení vynáší slavné holandské spisovatelce

9. 09. 2010 19:20:00
Češka Dagmar Hilarová strávila dětství v terezínském koncentráku. Psala si deník, který se jí ale v totalitním Československu nepodařilo vydat. Holanďanka Miep Diekmannová byla úspěšnější, překlad vydala v několika jazycích a šikovně kasíruje peníze za vydání knihy, kterou nenapsala.
Faksimile rukopisu právě vychází česky
Faksimile rukopisu právě vychází českySvoboda Servis

Příběh je to smutný a zapeklitý. Smutný nejenom proto, že na jeho začátku byl transport Dagmar Hilarové do Terezína. Smutný i proto, že se najde někdo, kdo ani trochu neváhá jej uloupit a vydávat za vlastní dílo.

Smutnější o to, že Miep Diekmannová je známá nizozemská spisovatelka, která napsala celou řadu knížek pro děti. Hodně jich vyšlo i v češtině, věřím, že řada dívek si ještě dnes vzpomene na Annejet má problémy.

Smutný je také proto, že ukazuje, jak k ničemu jsou všechny možné autorské svazy a instituce. I když už tehdy Dagmar Hilarová bojovala za svoje práva, nebylo jí to nic platné.

Jak už to u smutných příběhů bývá, nechybí ani kauze ukradeného deníku komické prvky – například vysvětlení paní Diekmannové, proč knihu vlastně napsala ona a ne paní Hilarová, která si v koncentráku psala deník. Holandská spisovatelka prý převzala jenom Dagmařiny básně, knihu ale napsala sama, protože ona přece nedovedla psát prózu.

I úplný laik asi tuší, že napsat poezii je přeci jen o řád těžší, než napsat prozaický text. Korunu všemu nasazuje fakt, že Dagmar Hilarová byla členkou Syndikátu novinářů i Svazu spisovatelů a za svůj život publikovala na šedesát knih.

Nemluvě o tom, že Miep Diekmannová napsala svoji knihu v holandštině téměř na chlup stejně, jak to slovo od slova stojí v terezínském deníku Dagmar Hilarové. Mít stejný nápad, to se může stát, navíc napsat knížku formou deníku z koncentračního tábora, to není zase natolik originální myšlenka, že by nemohla napadnout někoho dalšího. Ale slovo od slova?

A co teprve, když i hlavní postava knihy Jiří (Dagmařina láska z Terezína) přísežně prohlašuje, že domnělou autorku holandské verze vůbec nezná, naopak ale ví, že to byl jeho bratr, kdo Češce Dagmar poradil, aby deník vydala? Mimochodem, Jiřího bratr se jmenoval Ota Pavel, ano, ten známý český spisovatel.

Pak už je snad jasné, že se jedná o literární loupež století. Všechna fakta usilovně shromažďuje na webové stránce dagmar-hilarova.hilarius.cz autorčin syn Evžen Hilar, který už třicet let bojuje za uznání autorství svojí maminky.

Ale zdá se, že i tento smutný příběh bude mít zasloužený šťastný konec.

V současnosti vyšla ve stokusovém nákladu faksimile rukopisu knihy Nemám žádné jméno, poprvé česky. V kavárně pražského Domu knihy Kanzelsberger se jednadvacátého září uskuteční prezentace knihy – svoje svědectví zde přednese pan Jiří Pavel, knize dokonce požehná vrchní pražský rabín Karol Efraim Sidon. Do Vánoc by se na knihkupeckých pultech mělo objevit řádné vydání deníku, které právě připravuje Nakladatelství Lidové noviny.

Autor: Zdeněk Fekar | čtvrtek 9.9.2010 19:20 | karma článku: 17.41 | přečteno: 2231x

Další články blogera

Zdeněk Fekar

Grilovat šéfa Českých drah kvůli milence je pokrytecké

Řekl, že chce, aby železnice přestala být manželkou, se kterou být musíme, ale byla milenkou, která nám dělá radost. Je to opravdu skandální vyjádření? A opravdu nevěděl, co říká?

27.1.2024 v 17:11 | Karma článku: 25.16 | Přečteno: 1896 | Diskuse

Zdeněk Fekar

Česká televize rozděluje společnost

Nic nového pod sluncem. Sedmnáctý listopad zase ukázal rozdíl mezi profesionální novinařinou a „veřejnoprávní“ propagandou vysílanou z Kavčích hor. Vláda má přitom velký problém, před kterým by neměla zavírat oči.

19.11.2022 v 23:54 | Karma článku: 34.09 | Přečteno: 1025 | Diskuse

Zdeněk Fekar

Komerční banka digitalizuje jenom na papíře

Digitalizace všeho je teď jasný trend. Dobrý trend. Sám už všechno, co jde, zařizuju online. Proto mě docela pobavila nedávná zkušenost, jak třetí největší banka u nás postupuje při zrušení účtu založeného online.

2.9.2022 v 17:24 | Karma článku: 15.14 | Přečteno: 909 | Diskuse

Zdeněk Fekar

Bylo vypálení Lidic stejně správné jako zrušení víz pro Rusy?

Postsovětské země Evropské unie volají po zákazu vydávání víz Rusům. Všem Rusům. Všichni do jednoho patří k jedné zdi, tedy pardon, stejnou měrou odpovídají za válku proti Ukrajině. Princip kolektivní viny je zpátky!

14.8.2022 v 21:05 | Karma článku: 25.34 | Přečteno: 745 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Zapomenuté pražské sídlo orlických Schwarzenbergů

V Praze je městský dům, který zdobí schwarzenbergský erb, konkrétně orlické sekundogenitury. Jedná se o dům ve Spálené ulici č.p. 90. Kdysi pražské sídlo orlické větvě rodu, které dnes se Schwarzenbergy málokdo spojí.

17.3.2024 v 15:51 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 261 | Diskuse

Pavel Král

Svoboda

„Každý dělal, co uznal za správné.“ Není právě tohle svoboda? Netouží právě po tomto lidé? Aby je nic a nikdo neomezoval. A tak aby si konečně mohli dělat jen to, co sami chtějí!

17.3.2024 v 13:00 | Karma článku: 6.00 | Přečteno: 114 | Diskuse

Kamila Steinová

Rozhovor s Miroslavem Hlaučem

V minulém článku jsem vám představila debutový román Letnice od Miroslava Hlauča. Dnes u Letnic stále zůstaneme, ale trochu jinak. Přináším vám s panem Hlaučem rozhovor.

17.3.2024 v 12:45 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 78 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Don Baltasar Marradas – zmizelé posmrtné stopy velkého generála

Don Baltasar Marradas y Vich byl říšský hrabě a rytíř Maltézského řádu, císařský polní maršál španělského původu. Ve své době byl slavný, ale po smrti stopy generála zcela mizí. Dodnes nevíme, kde vlastně spočinuly jeho ostatky.

16.3.2024 v 21:34 | Karma článku: 14.89 | Přečteno: 181 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Prof. Ferdinand Ďurčanský, profesor práv a šlechtic ve službách slovenského kříže

14. března 1939 vznikl Slovenský štát. Ve vládě válečné Slovenské republiky byl jeden z ministrů původem ze šlechtického rodu, který obdržel erb a nobilitaci od císaře Rudolfa II. Prof. Ferdinand Ďurčanský

16.3.2024 v 16:46 | Karma článku: 12.65 | Přečteno: 205 | Diskuse
Počet článků 89 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2332

Profesí marketér, věčně student, hrdý Evropan... V současnosti se snažím držet kurz jako „kormidelník“ v marketingové flotile e.vox. Cokoli jsem dělal, to jsem byl rád: Pracoval jsem například za pultem jako prodavač, den co den počítal hodnotu portfolia investičních fondů či jako ekonomický novinář. Na iDnes jsem se přestěhoval z blogosféry Respektu. Miluju Londýn, Star Trek a earl grey. Najdete mě i na twitteru: @jackal007.

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...